Azadibar tanıtımlar

For Every Business

evde hosting kurma , kendi bilgisayarını sunucu olarak kullanarak web yayınlamak

evde hosting kurma , kendi bilgisayarını sunucu olarak kullanarak web yayınlamak

Evde Hosting Kurmak

Bildiğimiz gibi herkesin hayali datacenterlara para ödemeden evde hosting kurmaktır. Ülkemizde gelişen internet altyapısıyla beraber artık bu imkansız değil, pandemi zamanında yükselen upload hızlarıyla beraber evde hosting kurmak ve web sitesi yayınlamak çok basit.

Evde hosting kurmak için ihtiyacınız olan şeyler şunlardır; sabit ip adresi olan vdsl veya fiber internet hizmeti, port yönlendirmesi yapabileceğimiz modem ve bilgisayar.

Eğer sabit ip adresiniz yoksa internet hizmeti aldığınız firmayı arayarak faturanıza ek 10-20TL gibi bir rakamla statik ip adresi sahibi olabilirsiniz. kendi bilgisayarını sunucu olarak kullanarak web yayınlamak

IP adresinizi aldıktan sonra modeminizden port yönlendirmesi yaparak gelen istekleri bilgisayarınıza yönlendirmiş olursunuz. Eğer Windows bilgisayar kullanıyorsanız yapmanız gerek çok basit, hemen Windows uygulama yükleme yöneticisine girerek IIS uygulamasını kurup yapılandırarak web sitenizi yayına alabilirsiniz.

Eğer Linux işletim sistemi kurarak hosting kurmak istiyorsanız da bilgisayarınıza Centos, Ubuntu vs. web server özelliğine sahip bir işletim sistemi kurarak hostinginizi kurabilirsiniz.

İşletim sisteminizi kurduktan sonra modeminizin arayüzüne girerek hosting için gerekli olan portları serverınıza yönlendirmeniz yeterlidir.

www.ugureren.com